preloadingpreloadingpreloadingpreloadingpreloading
Home > Eszközeink > Az eszközök használata
Hasznos információk
Legutóbbi frissítés:

Az eszközök használata

                                                (Az aláhúzott szavakra kattintva a termék képe, vagy részletes információ jelenik meg.)

 

A rovargyűjtő háló arra szolgál, hogy vele begyűjtsük, megfogjuk a kiszemelt bogarat. lepkét. Részei: vászon, vagy tüll háló, összecsukható fém keret, nyél. Összeállításukat külön fejezet tárgyalja.

Bogárhálóval (vászon), más néven fűhálóval, a kiszemelt területen (mezőn, árokparton, veteményben, szántóföldön) haladva, a kerettel a növényzetet súrolva jobbra-balra lenge­téssel, nyílásával mindig a lengetés irányába fordítva (csuklóból, mintha nyolcasokat írnánk vele a levegőbe) tudjuk begyűjteni az útba eső növényeken lévő bogarakat. 5-10 lengetés után megnézhetjük, hogy mi került a hálóba. Ha olyan területen gyűjtünk, ahol sok a kisebb bokor, tüskés aljnövényzet, vagy lágy testű rovarok gyűjtése a cél, tüllbetétes védőhuzatos hálót használhatunk. 

Lepkehálóval (tüll) lepkéket virágokról vagy levegőben gyűjthetünk, a hálóval mindig hátulról közelítsük meg a kiszemelt állatot. Hogy befogáskor ne menekülhessen ki, fordítsuk el a keretet, ezáltal a lepke a háló végébe kerül, és ekkor dönthetünk megtartásáról, vagy elengedéséről.

Kopogtató ernyővel (vászon) a bokrok, fák alsó ágairól tudjuk a rejtőzködő, vagy másként nem elérhető bogarakat begyűjteni. A kiszemelt ág, vagy a fölfedezett bogár alá tanácsos tartani az ernyőt, és az ágat megütögetni. A bogarak a veszély elől menekülve levetik magukat az ágról, és így a hálóba esnek. 

A gyűjtőhálókból a rovar alkalmas eszközzel (pl. csipesz, széles szájú üveg, rovarszippantó stb.) vagy kézzel megfogható, kivehető.  Az érdektelen többi befogott rovart a háló egyszerű (hirtelen) kifordításával engedjük el. A hálóanyagnak nincs színe vagy fonák oldala, mindkét oldala egyformán használható, mert a varrások úgy lettek kialakítva, hogy a rovarok lába ne akadjon bele.

Az avar rosta (vászon) speciális gyűjtőeszköz, amely lehetővé teszi a bele rakott lehullott növényi részekben rejtőzködő rovarok, illetve a fölső keret befelé ívelt részével fatörzshöz szorítva a kéreg lekaparásával  belé juttatott növényi részektől a rovarok elkülönítését. A rosta rázásával a növényi részekből a belső szita-anyagon átesnek az apróbb rovarok - de növényi részek is. A háló aljára erősített flakonból  - alkalmas felületre, pl. fehér papírlapra - kiöntve annak tartalmát, már szelektálható a begyűjtött anyag. Flakon használata helyett a háló alsó végét egyszerűen visszahajtva és megkötve gyűjthetjük a rovarokat, majd a kötést kioldva, kiöntjük a tartalmát az előbb említett módon történő vizsgálatra.

 

A  6-12 éves, a rovarok iránt érdeklődő gyerekeknek készült lepke- és bogárgyűjtő készlet tartalmaz minden szükséges eszközt (lepke- és bogárháló, gyűjtő és preparáló szerszámok és kezelésük leírása), ami a kezdő rovarásznak az induláshoz szükséges.

 

A rovarszippantó üveg vagy műanyag cső, mindkét végén dugóval lezárva. Az egyik dugó fixen rögzített, belőle kívül egy rövid cső áll ki, amelyhez hosszú gumi vagy műanyag „szippantó” cső csatlakozik. A dugó belső felületén, vagy a rövid cső belső végén textilszűrő van megakadályozandó az üvegcsőbe beszívott bogár szívóoldali kijutását. Az üvegcső másik végén lévő kivehető dugón mindkét oldalon kiálló „befogó” cső vezet keresztül.  A „szippantó” cső szabad végét szájba véve, a másik dugóból kiálló befogó csővéggel megközelítjük a kiszemelt bogarat, és hirtelen szívással beszívjuk az üvegcső belsejébe. Tanulmányozás után a dugót kivéve a bogarat az üvegcsőből a szabadba engedhetjük, vagy „ölő” üvegbe eresztjük.

 

Ecetétert használunk a rovar elaltatására.  Jól zárható széles szájú üveg, vagy PE flakon (a Polietilént az ecetéter nem oldja) aljára papírzsebkendőt vagy vattát rétegezünk és arra néhány csepp ecetétert csepegtetünk, majd a befogott és megőrizni kívánt rovart az üvegbe/flakonba juttatjuk, és az üveget/flakont lezárjuk. A vegyszer hatására a rovar életét veszti. Célszerű egy másik, nagyobb, hasonlóan jól zárható és papírzsebkendővel kibélelt „tároló” üveget vagy PE flakont arra használni, hogy az előző „ölő” üvegből kis idő múlva (5-10 perc) a már nem élő rovart bele áttegyük. Abban rétegesen papírzsebkendővel elválasztva tárolhatjuk az állatokat, míg 12-24 óra múlva, a preparálásukhoz nem kezdünk. (PE flakonként leginkább kiűrült, kimosott gyógyszeres dobozt használhatunk, olyant, amely eléggé széles-szájú, hogy a nagyobb bogarak is beleférjenek. Lepkékhez, nagyobb bogarakhoz a gyógyszertári kenőcsös tégelyek használata célszerű.)

Preparálás előtt a tároló üvegből a rovarokat óraüvegre, Petricsészébe, vagy fehér papírlapra köntve megvizsgálható, hogy a csápok, lábak sértetlenül átvészelték-e a tárolást, szállítást. A továbbiakban a sértetlen példányokat igyekezzünk feldolgozni akár tanulmányozás, akár gyűjteményi célból. Sajnos ennek következménye, hogy a sérült példányok a veszteséget jelentik.

Bogarakat szárító lapon - ami lehet parafa, papírral borított polisztirol lemez, stb. - rögzítjük  rovartűre  szúrva. Az erre a célra kialakított úgynevezett ragasztócédulára ragaszthatjuk a kisebb bogarakat, és a cédulát átszúrva a tűvel, rögzítjük azt a szárító lapon. Ekkor már elrendezhetjük a lábakat, csápokat, és azért, hogy azok ne mozduljanak el a beállított helyzetből, célszerű üvegfejű tűkkel körbetűzni, papírszalaggal, stb. rögzíteni. A preparáló tű nyelén lévő 10-cm-es lépcsővel beállítható, hogy a rovar hátából csak 10cm-re álljon ki a rovartű, ezáltal gyűjteménybe helyezve egységes képet mutatnak a preparátumok. Preparáláskor a csápok elrendezéséhez csápigazító kacs használata célszerű.

Lepkék befogás utáni ideiglenes szállításához a megfelelő papírból hajtogatott háromszög alakú boríték alkalmas, a szárításhoz lepkefeszítő használatos, ami kialakításával biztosítja, hogy a szárnyak száradás után - a légnedvességből adódó megereszkedés következtében - vízszintes helyzetbe kerüljenek, (Ehhez a feszítő két felülete egymással szöget zár be.) A lepkefeszítő lehet fix résű és lehet állítható. Utóbbi többféle méretű szárnyas rovar preparálásához alkalmas. A rovartűre felszúrt rovar teste a résbe kerül, szárnyai a feszítő lapjain kerülnek rögzítésre, amihez szárnyleszorító papírszalagok használatosak, ugyancsak üvegfejű tűk felhasználásával.

A szárító eszközt nem bolygatott, pormentes, napfénynek nem kitett helyen tartva a rovarok 2-5 nap alatt annyira kiszáradnak, hogy alakjukat már nem változtatják, és így gyűjteménybe helyezhetők.

Lepkehernyók preparálása speciális felkészülést igényel. Aki ezt a szakirodalomból megszerzi, annak szüksége lehet borszeszégőre, ami kínálatunkban is szerepel.

A megszáradt rovar címkézéséhez is ragasztócédulák, vagy megfelelő papírból készített cédulák használatosak, melyek a rovartűre, a rovar alá kerülnek felszúrva. Magasságuk beállításához is a tűzőlépcső használatos.

Gyűjteményhez olyan doboz kell, amely megakadályozza, hogy a Múzeumbogár (Anthrenus museorum) lárvái bejussanak és a gyűjteményt tönkretegyék. Az úgynevezett múzeumi rovardoboz teteje és alja ezért kettős horony-léc illesztéssel kapcsolódik egymáshoz. A doboz elfogadott mérete 40x50x6cm, trópusi bogarakhoz 40x50x8cm. Egyszerűbb kivitelben is megoldható a jól záródó doboz, saját gyűjtemény összeállításához a dobozméret is tetszőlegesen meghatározható. Doboz-kínálatunkban többféle méretben, kivitelben található megbízható záródású, rovargyűjtemény céljára használható doboz. A dobozokba - a rovartű befogadására - polifoam, vagy más hablemezt ragasztunk.

A múzeumbogár ellen régebben még használatos volt vegyszerek (Naftalin, Globol, utóbbi hatóanyaga a paradiklórbenzol) jelenleg már nem forgalmazhatók, ezért ezeket kínálatunkból kivettük. (Célszerű a kiskereskedelemben kapható, moly elleni vegyszereket használni.)

Hozzáértő rovarászok szerint a múzeumbogár (molylepke) elriasztására alkalmas lehet a levendulaolaj. A bejutás megelőzésére, nem a már bejutott rovar elpusztítására! Sajnos, fertőzött rovar minden óvintézkedésünk ellenére kerülhet gyűjteményünkbe. A nagyobb kártétel megelőzése érdekében rendszeresen ellenőrizni kell, hogy nem látható-e a preparált rovarok alatt rágási hulladék. A megelőzéshez tartozik, hogy fölöslegesen ne nyitogassuk a jól záródó dobozokat.